DOLAR 32,2023
EURO 34,9565
ALTIN 2418,7
BIST 10676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Hz. Musa'nın Allah’a Güveni Tüm İnananlara Örnektir

02.06.2011
661
A+
A-

Kuran’da Rabbimiz’in haber verdiği peygamber kıssaları Müslümanlara öğüt ve örnek olması açısından önemli olaylardır. Müslümanlar günümüzden binlerce yıl önce yaşanmış bu olayları sadece geçmişte yaşanmış bitmiş olaylar olarak değerlendirmemelidirler. Peygamberlerin başlarından geçenleri dikkatli okumalı, onların Allah’a olan teslimiyetleri, sevgileri ve sadakatlari üzerinde derin tefekkür etmelidirler.

Sizlere biraz Firavun döneminde yaşanan olaylardan, Hz. Musa’nın azılı bir düşman olan Firavun’a karşı tavrından ve başına gelen zorluklara rağmen güzel ahlak göstermekteki sabrından bahsetmek istiyorum.

Hz. Musa, döneminin acımasız lideri Firavun ve halkına tebliğ görevi verilmiş bir peygamberimizdir. Ancak diğer peygamberlerimizin başına gelenler Hz. Musa’nın da başına gelmiş, Allah’ın dinini anlatmadaki tüm sabrı, merhameti, tevazusuna rağmen Firavun ve yanındakilerin saldırılarına maruz kalmıştır. Bu azgın insanlar Hz. Musa’nın apaçık mucizelerine şahit olmuşlar, ancak büyüklendikleri için ayak diretmişlerdir. Hz. Musa’yı öldürmeye karar veren Firavun, askerlerini inanların ardıdan göndermiştir. Hz. Musa ve ona inanlar Firavunun zulmünden kaçarlarken;

“İki topluluk birbirini gördükleri zaman Musa’nın adamları: ‘Gerçekten yakalandık’ dediler.’’ (Şuara Suresi, 61)

Hz. Musa ise Rabbi’nin yol göstereceğinden emin olarak;

(Musa:) “Hayır” dedi. “Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir.” (Şuara Suresi, 61-62)

Görüldüğü gibi Hz. Musa’nın yanında olmasına rağmen bazı inanlar herşeyin olumsuz gibi göründüğü bu olay karşısında telaşa kapılmışlar ve yakalandıklarını sanmışlardır. Herşeyin bir kaderle ve hayırla yaratıldığı düşüncesinden uzak bakan birisi için bu olay çıkışı olmayan bir durum gibi görünmektedir. Ancak denizi, gökleri ve tüm canlıları yaratan Allah, dilediği an yarattığı koşulları tersine çevirmeye güç yetirendir.

Allah, çıkış yolu yokmuş gibi görünen bu olaylarla kullarını denemekte, Kendilerine olan sadakatlarini imtihan etmektedir. Bu olaylarla tek güç sahibinin Kendisi olduğunu ve inananlara muahakkak yardım eden olduğunu göstermektedir.

Rabbimiz Hz. Musa’nın Kendisine olan güveni ve sadakatine karşılık imkansız gibi görünen bir olayı yaratmış, tüm fizik kurallarını inanların lehine çevirmiştir.

“Bunun üzerine Musa’ya: ‘Asanla denize vur’ diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa’yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmış olduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmiş değildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir.’’ (Şuara Suresi, 63-68)

Rabbimiz’in ayette belirttiği gibi bu olayda insanlar için bir ibretler vardır. Müslüman Allah’ın inananlarla beraber olduğunun, olumsuz gibi görünen olaylarda birçok hikmetler olduğunun, Rabbine güvenip, teslim olduğunda Allah’ın tüm zorlukları gideren olduğunun ve mutlak güç sahibinin yalnız Rabbimiz olduğunun bilincinde hareket ederse dünya hayatında hep güzellikleri görecek, ahirette de üstün bir ecirle mükafatlandırılacaktır. Herşeyden ötesi selim bir kalple Allah’a yönelen insan, sonsuza kadar O’nun hoşnutluğunu kazanmış olacaktır.