DOLAR 32,9006
EURO 35,8881
ALTIN 2539,018
BIST 11172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Müslüman Kadın Basit Tavırlara Yanaşmaz

17.04.2011
652
A+
A-

Müslüman kadın akıllı olan insandır. Kendine Kuran dışında yol göstericiler edinmez, Allah’ın hükümlerini titizlikle yerine getirir, kötü hesaptan korkar. Böyle yaşayan Müslüman kadın, dünyada onuruyla yaşar, her gittiği yerde saygı görür. Ahirette alacağı karşılık ise dünya nimetleriyle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. Bir kadın gerçekte güzel ahlakıyla değer bulur. Bu Allah’ın Müslüman kadına sırrıdır.

“… Biz onlara kendi şan ve şeref (zikir)lerini getirmiş bulunuyoruz…” (Müminun Suresi, 71)

Müslüman kadın çevresindeki telkinlere göre değil, Rabbinin emrettiği şekilde tavırlarını düzenler, o şekilde yaşar. İnsanların ne diyeceği Müslüman kadın için önemli değildir. Müslüman kadın güçlüdür. Gücünü, Allah’a olan sevgisinden korkusundan alır. Zayıf bir karakter göstermez, yol göstericidir. Kendisine üstün ahlaklı peygamberleri örnek alır. Yardımcı ve yol gösterici olarak Allah’ı edinir. Rabbinin herşeyi bir kader ve hayır üzere yarattığını bildiği için, Rabbine güveni sonsuzdur. Bu yüzden yaşadığı olumsuz gibi görünen bir olay karşında yılgınlık göstermez.

“Şüphesiz: ‘Bizim Rabbimiz Allah’tır’ deyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der ki:) Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin.” (Fussilet Suresi, 30)

Diğer kadınlar ise örnek ve yol gösterici olarak, Allah’tan başka ilahlar edindikleri için mutsuz, karamsar, kibirli, kıskanç olduklarını görürüz. Çünkü ilah edindikleri çevrelerindeki kadınlar veya başka insanlar onlara güzel ahlakı tavsiye etmezler, Allah’ın zikrinden uzaklaştırırlar. Allah’ın zikrinden uzaklaşan kadın ise manen güçsüz ve bitkindir. Küçüçük sorunları içinden çıkılamaz bir hale getirir, kendi başına çözüm üretemeyecek kadar aklı donuklaşır. Oysa Müslüman kadın Allah’ın O’na vermiş olduğu akılla, olayların detaylarını görebilir, sorunlara çözümler sunabilir. Yaşamıyla ilgili aldığı her karar Allah’ın izniyle doğru olur. Müslüman kadın yanlışta yapsa pişman olmaz, Allah’ın herşeyi bir hayrıla yarattığının bilincindedir. Bundan dolayı asla bunalım, strese girme, olayların içinden çıkamama gibi zayıf tavırlar göstermez.

“Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.’’ (Bakara Suresi, 112)

Müslüman kadın, diğer kadınlar gibi hedefini küçük tutmaz. Amacı Allah’ın rızası olduğu için, kendi halinde evinin işlerine bakan, çevresindeki sorunlara duyarsız, dünyada yaşanan zulme kulaklarını tıkayan biri olmayı uygun görmez, bu yönde bir mücadeleye girer.

Müslüman kadın asla basit tavırlar sergilemez. Güzel bir kadın gördüğünde onu kıskanmaz, aksine verdiği bu nimet için Rabbine şükreder, cennetteki nimetleri hatırlar. Tartışmaya girmez, uzlaşmacıdır. Zor bir durum karşısında eli ayağına dolaşmaz, düzenliyicidir. Kapris, iğneleme, somurtma, soğuk davranma, küsme, arkadan çekiştirme gibi tavırların hiçbirine yanaşmaz. Allah rızası için bu tavırlardan uzak durmaya dikkat eder. Bu tavırların kendisini küçük düşüreceğinin bilincindedir.

“… kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi ‘olmadık-kötü lakablarla’ çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir.’’ (Hucurat Suresi, 11)

Müslüman kadın, her an bir gün öleceğinin ve Allah’a yaptıklarından hesap vereceğinin bilincinde olarak hareket eder. Bu ahlakı onun konuşmalarına da yansımıştır. Kendisine zaman kaybettirecek, Allah’ın zikrinden uzaklaştıracak, bir amacı olmayan konuşmalar yapmaz. Konuştuğu zaman güzel ahlakı anlatır, Allah’ın dinine davet eder. Karşısındakini üzecek, kıracak, küçük görecek bir konuşma tarzından şiddetle kaçınır. 

“Onlar, ‘tümüyle boş’ şeylerden yüz çevirenlerdir.” (Müminun Suresi, 3)

Böyle kadınların çoğunlukta olduğu bir topluma düzen hakim olur. Müslüman kadın gerekirse liderlik yapabilecek bir akla sahiptir. Allah’ın dinini yaşıyor olması, ona çok üstün bir karakter kazandırır. Dünyada ömrü boyunca şerefli bir yaşantısı olur, ahirette ise Rabbinden bir mükafat olarak cennette konaklar.