DOLAR 32,2258
EURO 34,9661
ALTIN 2415,996
BIST 10676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Erzurum'da Beklenen Karar

20.01.2009
687
A+
A-

Mahkeme Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak’ın görevine dönmesi için karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Erzurum eski İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak arasındaki hukuk savaşı aynen devam. 14 kez ‘giden’ Fevzi Budak, şimdi 15. kez koltuğuna dönmeye hazırlanıyor.

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’nin 3 Temmuz 2008 tarihindeki kararıyla sürdürdüğü Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 14. kez oturan, Fevzi Budak, 21 Ekim 2008 tarihinde ‘geçici görevlendirmeyle’ Ankara’ya Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne müdür yardımcısı olarak atandı.

Bakanlık görevlendirme yazısında "Bilgi ve deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz" ifadesini kullandı. Ancak Budak’ın atandığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde boş kadro yoktu!

Budak, bunun üzerine atama işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Erzurum 1. İdare Mahkemesine dava açtı. Bakanlık savunmasında Budak’ın mesleki tecrübesinden yararlanmak için Ankara’da görevlendirildiğini savundu.

Bakanlığın savunmasını inandırıcı bulmayan Erzurum 1. İdare Mahkemesi atama işleminin yürütmesini durdurdu. Kararda, Budak’ın atandığı kadronun dolu olduğu vurgulandı:
"Ankara İli’nde Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünde iki adet genel müdür yardımcılığı kadrosunun (atama yoluyla görev yapan personel olması nedeniyle) dolu olduğu, müdür yardımcılarından birinin başka bir birimde görevlendirilmesinin bu kadronun boşaltılması ve davacının adı geçen birime görevlendirilmesinde davacının görevinden fiilen uzaklaştırılması amacı görüldüğü gibi davacının geçici görevle görevlendirildiği kadronun asaleten atanmış personel bulunması nedeniyle anılan kamu hizmetinin geçici görevlendirmeyle yürütülmesi koşullarının oluşmadığı anlaşılması karşısında dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır."

Kararda, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’nin kararıyla Fevzi Budak’ın bir kez daha görevine dönmesine rağmen tekrar Ankara’ya atanmasının ‘yargı kararını etkisizleştirme amacı’ taşıdığı da vurgulandı. Budak’ın avukatı Ali Altay da "15’inci kez görevine dönmüş olacak. Mahkeme yargı kararlarının uygulama zorunluğunda vurgu yapıyor. Bu yönüyle kararı sevindirici buluyorum" diye konuştu.

Kaynak : gazeteguncel.com