DOLAR 32,5112
EURO 34,6114
ALTIN 2440,397
BIST 9645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Dansözlü' Veda Etik Bulunmadı

18.12.2009
681
A+
A-
Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Uşak’ın Sivaslı İlçesi Kaymakamı Sedat Yıldırım’ı hatalı buldu. Kurul, Sivaslı’dan Erzurum’un Oltu ilçesine atanan Yıldırım’ın, kendisine verilen hediyeleri kabul etmemesi gerektiğine hükmetti. Kurulun kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, dansözlü veda partisi düzenleyen Uşak Sivaslı İlçesi eski Kaymakamı Sedat Yıldım’la ilgili incelemesini tamamladı. Kurul, Sedat Yıldırım’ın ilçeden ayrılışı nedeniyle onuruna verilen veda yemeğinde ve düzenlenen eğlencenin video kayıtları ve fotoğrafların yer aldığı basın yayın organlarında kamu görevlisinin güven ve itibarını sarsacak ve yöneticilik görevi ile bağdaşmayacak hal ve hareketlerde bulunduğu iddiasına ilişkin iddiaları değerlendirdi. Söz konusu geceye ait fotoğraf ve görüntüler incelendi, geceye katılan kişilerin ifadelerine başvuruldu. Yapılan incelemede, Yıldırım’ın vedası dolayısıyla birden fazla program düzenlendiği, kaymakama katıldığı veda gecesinde çeşitli kurumlar tarafından plaket takdim edildiği, takım elbise, ayakkabı, kemer, kravat ve gömlekten oluşan hediye verildiği belirtildi. Veda gecesinden sonda ilçeye bağlı Evrenli Mahallesi’ndeki gazinoda Kaymakam Sedat Yıldırım onuruna veda eğlencesi tertiplendiği, görevde bulunduğu süre içerisinde 20-25 defa gazinoya geldiği, eğlence programında Kaymakam’ın birkaç kişi tarafından omuza alınarak elbiseleriyle birlikte havuza atıldığı, kendisinin de buna itiraz etmediği, ayrıca ıslatılacağından ve havuza atılacağından önceden bilgi sahibi olduğu belirlendi. Yıldırım’ın ıslatıldıktan sonra şort giyerek geldiği ve birkaç kişiyle birlikte diğer davetliler önünde bir müddet daha yüzmeye devam ettiği, havuz kıyafetiyle dansözlerle ve misafirlerle fotoğraf çektirdiği vurgulandı.

"PROGRAMIN DÜZENLEDİĞİ GAZİNONUN KAPATILMASI İSTENMİŞ"

İncelemede, eğlence programının düzenlendiği gazinon kapatılması için İlçe Emniyet Amirliği’nce farklı tarihlerde 6 defa tutanak tutularak işlem yapılmak üzere Belediye Başkanlığı’na gönderildiği, ayrıca Kaymakamlık makamı onayı ile işyerine iki defa idari para cezası uygulandığı, işyeri sahibi hakkında, uyuşturucu madde kaçakçılığı, kasten adam yaralama, adam öldürme suçları ile ilgili olarak farklı tarihlerde polis ve jandarma tarafından 7 defa tahkikat evrakı düzenlenerek yetkili Cumhuriyet savcılıklarına gönderildiğine dikkat çekildi.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, kurul yönetmeliğinin "Saygınlık ve Güven" ve "Hediye Alma ve Menfaat Sağlama Yasağı" kapsamına girdiği vurgulandı. Kamu görevlilerinin görevleri sırasında maddi değeri olan bir hediye alamayacaklarına işaret edildi. Kurul, yönetici pozisyonunda bulunan kamu görevlilerinin etik davranış ilkeleri doğrultusunda rehberlik etmekle yükümlü oldukları vurgulandı.

‘DANSÖZ FOTOĞRAFLARI MONTAJ’ İDDASI

Yıldırım, düzenlen programda kendisine verilen hediyelerin bir anı niteliğinde olduğunu, ilçedeki görev süresinin sona ermesi nedeniyle alınan hediye ile menfaat sağlamadığı gibi performans ve tarafsızlığını da etkilemediğini savundu. Yıldırım, mülki idare amirlerinin görev yerleri değiştiğinde düzenlenen veda yemeklerinde maddi değeri farklı ancak manevi değeri büyük hediye aldıklarını, bunun bir ülke gerçeği olduğunu iddia etti. Yıldırım, ilçe hudutlarında bulunan gazinoda adına düzenlenen eğlence programına katıldığını, havuza atıldığını, havuzda deniz şortuyla yüzdüğünü kabul ettiğini, bu tür eğlence programının ilçede önceden beri düzenlendiğini kaydetti. Yıldırım, programda hiçbir dansözle baş başa oynamadığını ve fotoğraf çektirmediğini basına yansıyan fotoğraflardan birkaç tanesinin montaj olduğunu, birçoğunun ise 8-10 kişilik gruplardan zumlanarak oryantallerle baş başa çekilmiş gibi basına yansıtıldığını ve konunun çarpıtıldığını öne sürdü.

Kurul, Yıldırım’ın gerek veda yemeğinde gerek eğlence programında, görevi başında kamu görevlisi olduğu ve sorumluluklarının devam ettiği kaydedildi. Kurul, Yıldırım’ın görevinin gerektirdiği itibar ve güveni sarsıcı nitelik olduğu, ayrıca Kaymakam’da bulunması gereken etik liderlik görevleri ile de bağdaşmadığı, halkın kamu yönetimine olan güven duygusunu sarsacağı vurgulandı.

Etik Kurul, Sivaslı İlçesi eski Kaymakamı Sedat Yıldırım’ın, yönetmeliğin "Saygınlık ve Güven" başlığını taşıyan 10. maddesinde ve "Hediye Alma ve Menfaat Sağlama Yasağı" başlığını taşıyan 15. maddesi ile 20. maddesinde düzenlenen "Yöneticilerin Hesap Verme Sorumluluğu" ile ilgili etik davranış ilkelerine aykırı davrandığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Yıldırım, tartışmaların ardından Oltu kaymakamlığından alınarak Şanlıurfa Vali Yardımcılığı görevine atanmıştı.

(Cihan)