DOLAR 32,9139
EURO 35,8816
ALTIN 2535,39
BIST 11172,75
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Bozdoğan ( Mohoş ) Müşavrası

15.01.2009
643
A+
A-

Bildiğiniz gibi bu memleket yıllar boyu Rus ve Ermeni işgali altında kalmıştır. Genelde iyi dostluk ilişkileri olsa da zaman zaman yerli yersiz kanunlar adı altında zülümede maruz kalmışlardır.

Bunlardan biride benim köyümde ceryan etmiştir. Şöyle ki;

Rus idaresinde olan OLUR’da ki, Rus askerleri köyümüzü denetlemek amacı ile gelmişlerdir. Rus askerleri, köyümüzdeki fakir ve gariban halka bahane ile zulüm etmeye başlamışlardır. Bir köylüye kendisine saygı göstermediği gerekçesi ile elinde bulunan bir öküzün şarbonlu olduğunu söyleyerek zorla öküzünü almaya çalışmışlardır. Söz konusu öküzü Olur’a götüreceğini söyleyerek, muhtara yedi yemin ederek köyden ayrılır. Bu durum karşısında köylüler öküzü vermemek amacı ile bir araya toplanarak müşavra ( görüşme – toplantı ) etmeye başlarlar. Herkes fikrini söyledikten sonra şu karara varırlar;

Bu öküzün kafası kesilerek kaybedilecek. Rus komandonu geldiğinde kime sorarsa sorsun “bu öküzün kafası yoktu” diyeceğiz diye karara varırlar.

Rus komutanı askerlerle birlikte köye geldiklerinde, muhtardan öküzü getirmesini istemişlerdir. Köy muhtarı, “senin bıraktığın öküzün başı yok, buyur sen getir” der. Komutam  kızarak nasıl olur demiş. Öküzün başı olmaz mı? Köyde herkese sorduğunda aynı cevabı almış. Komutan iyice sinirlenerek köyde küçük bir çocuğa ve aksakallı dedeye sorup aynı cevabı alır.

Komutan şaşkınlık ve hayretler içinde kalarak köyün birlik ve beraberliği karşısında öküzün kafasının olmadığına inanmak zorunda kalmıştır.

Bu olay sonunda MOHOŞ MÜŞAVRASI ortaya çıkmıştır. Allah bu birlik ve beraberlik şuurunu bütün ülkemize nasip etsin.

Kaynak : Rahmetli Bozdoğan Köyü halkından, Nazıf KAYA – Derleyen Maksut KAYA