DOLAR 32,9833
EURO 35,9472
ALTIN 2548,627
BIST 11213,62
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Trenden Düşen Adam – Emirhan ÖZDEMİR

19.05.2011
643
A+
A-

TRENDEN DÜŞEN ADAM

TCDD’yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğü, TCDD’nin aylık seyahat ve aktüalite dergisi RAİL LİFE, Şubat 2011 sayısının 48 ve49.sayfalarında TRENDEN KAÇAN OĞLAN isimli bir makale yayımladı. Yazının imzası, künyesinde Ulaştırma Bakanı Basın Danışmanı ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet AVCI’ya aitti.  Yazının bir bölümünde Mustafa Çetin BAYDAR’ın AVCI’ya anlattığı şöyle bir iddiaya yer verilmişti:

“Tren Erzurum’a geldikten sonra  Yeşilçam’da  artist olma heveslisi Erzurum kızları trenle İstanbul’a kaçarlar, türlü maceralar yaşadıktan hatta çam dibine yatırıldıktan sonra tabi artist olamadan, ancak’ kız gittim kadın geldim’ havsında tekrar memleketlerine dönerler…..”

Böyle saçmalıklarla devam ediyor yazısına Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet AVCI.

İddiayı ortaya atan bu iz’an fukarası ve onun esin kaynağı bilmezler mi ki Rüzgâr kayadan ne kopara bilir.

Rüzgâr, kendine tükürüldüğünde, tükürüğü tükürenin yüzüne fukara fırtığı gibi yapıştırır. Erzurumlu kadınlar da anında gösterdikleri tepkilerle bu cahillerin sur’atlarına okkalı bir Osmanlı tokadı patlattılar. Yüce Türk milleti, Erzurum’u ve Erzurumluyu çok iyi bilir, çok iyi tanır. Kurtuluş Savaşımız, Erzurum kahramanlığının belgesi, Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Gülizar Bacılar da ispatıdır.

Erzurumlu, bu  kirli kalemlerin aşağılık iftiralarına anında tepkisini göstermiştir. Değerli Nafız AKSU, hemen kaleme sarılmış, Erzurumlu kadınların duygularına tercüman olarak şöyle demiştir:

“Erzurum kadınının değerini, kimliğini ve kahramanlığını tarife kalemler yetmez. O, tek lkelime ile ahlak, inanç ve iffet abidesidir. Her Erzurumlu kadın devrinin Nene Hatunudur.”

Evet, aynen öyledir Sayın AKSU.  Erzurum kadınının bu üstün vasıflarını millet onaylamış, tarih tescil etmiştir. Bu üstün vasıflar, bir takım iz’an fukaralarının, ahlak yoksularının belgesiz, mesnetsiz

İddiaları ile ortadan kalkmaz. Değerli Esat Beyin yazdığı gibi “Böyle bir lekeyi anamıza, bacımıza, kızımıza, yarimize reva görenler er geç mahcup olacaklardır.”

O iftirayı atan zat şimdi özür dilemiş.

Yeter mi?

Yetmez…

Sayın Ulaştırma Bakanı o zatı görevden almış. Bununla Bakanlık açısından konu kapatılmış olabilir. Ama Erzurum açısından konu kapandı mı?

Hayıııır…

Dadaş kızına bu çirkin yakıştırmayı yapanlar, bağımsız Türk Mahkemelerine sevk edilip hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdırlar.

“Bir şimşek çakıyor yine bir şimşek

Çakıyor Erzurum Tabyalarında”

Bir şimşek gibi çaktı İstasyon Meydanında, tren garının önünde, Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği temsilcileri.   Dernek Başkanı Zekiye Çomaklı, gök gürültüsü gibi haykırdı kendini bilmezlerin suratına :” Kadınlarımız, kızlarımız alçakça bir iftiraya maruz kalmışlardır.

Erzurum kadını, Nene Hatunları yetiştirmiştir. Böyle iğrenç bir iftiranın, hem de devletin bir kuruluşunun çıkardığı yayın organında yayımlanması asla kabul edilemez. Ne yazık ki eline kalemi alan herkes yazar olamıyor.”

Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Sayın Ali KORKUT, olay üzerine Nene Hatunun kabri başında bir basın toplantısı düzenleyerek: “Erzurum kadınına ağır ithamlar, mesnetsiz suçlamalar yapılmıştır. Erzurum kadını için ‘trenle kaçtı, çam dibine yatırıldı’ yakıştırmasını yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. “ dedi.

Gönüllü Anneler Derneği Başkanı İnciser AZAK, yazının Erzurum kadınını incittiğini belirterek “Erzurumlu kadınlar haysiyetine, şerefine, namusuna düşkün kızlar ve oğullar yetiştirirler.  Bu derginin yazarını, baskısını yapanları ve de yetkililerini kınıyorum. Genel Müdürlük yöneticilerini istifaya davet ediyorum. Böyle haysiyetsiz bir yazıyı dergilerine kabul ederek yayımlayacak kadar küçülemezler.” Diyerek tepkisini dile getirdi.

( ER-VAK) Kadın Kolları temsilcisi  Yıldız OLURLUOĞULLARI, yazıyı alçakça bulduğunu ve şiddetle kınadığını belirtti.

Bu seviyesiz saldırıya tepkiler, internet üzerinden de geniş ölçülerde dile getirilmiştir.

Yerel basının, sivil toplum kuruluşlarının, yerel yöneticilerin tepkileri bu iftiracıların suratlarında Osmanlı tokadı gibi patlamıştır. Biz Erzurumluların bu konuda duruşu bellidir.

Tarihe mal olmuş Erzurum anaları; Nene Hatunlar, Gülizar Bacılar, Kara Fatmalar Erzurumlunun Türk Milletine armağanlarıdır. Erzurum Kongresi ile kurtuluş savaşının temellerini atan Dadaşları, savaşın kazanılmasında büyük payları olan dadaş kızlarını ağızlarına sakız etmeye çalışanlara cevap verecek olsaydı Neyzen TEVFİK, o meşhur şiirini muhtemeldir ki şu şekilde yazardı:

Esir iken mümkün müdür ibadet?            İşgaldeki hali sakın unutma!

Yatıp kalkıp Erzurum’a dua et.                 Erzurum’a dil uzatma sebepsiz.

Senin gibi densizlerin yüzünden ,            Sen anandan yine çıkardın amma

Trenden de soğuyacak bu millet.            Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

 

Emirhan ÖZDEMİR