DOLAR 31,0391
EURO 33,6226
ALTIN 2032,384
BIST 9374,2
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Olurlu Âşık GÜRYANİ

30.06.2010
752
A+
A-
Yöremizin âşıklar camiasında tanınan ve sevilen Olur halk âşıklarından Âşık Şeref Gür (Güryani) 27 Haziran Pazar günü köyünde hakkın rahmetine kavuştu.
 
Yöremizde usta malı şiir ve hikâyeleriyle ehli dil olarak tanınan Olur Aşağı Karacasu köyünden merhum Şemsettin Gür’ün oğlu Âşık Şeref Güryani 27 Haziran Pazar günü köyündeki yalnız yaşadığı evinde komşuları tarafından ölü olarak bulundu. Uzun zamandır tedavi gören ve zaman zaman rahatsızlıkları artarak nükseden Güryani’nin sürekli ilaç kullandığı ve bazı özel sebeplerle ailesinden ayrı yaşadığı biliniyordu. Yöremizde yapılan âşıklar programlarına katılan, yaptığı samimi ve esprili sohbetleriyle, güzel sesi ve saza hâkimiyetiyle de tanınan ve sevilen şeref Güryani’nin ölümü tanıyanları sevenleri ve âşıklar camiası tarafından büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Âşıklık sanatını küçük yaşlardan itibaren babası Şemsettin Gürten, saz çalmayı ise yöremiz âşıklarından ve kendi gayretleriyle öğrenen Güryanî sazının ve sesinin güzelliği ile tanınıyor ve seviliyordu.

Yöremiz âşıklarından Sümmânî, Nihânî, Gölletli Kelâmî, Yusufelili Huzurî Baba ve daha pek çok eski halk âşığının şiirlerini bilen Güryani irticalen kendinden de şiirler söyleyip atışmalar yapıyordu.

Halk âşığı olarak Kültür Bakanlığına kayıtlı olan Güryanî birkaç yıldır köyünde yalnız yaşıyordu.

Yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyor 18 Haziran 2008 Çarşamba günü Oltu Havzası Âşıklar kültür ve Dayanışma demeğinde yaptığımız sohbette söylediği şiirlerden birkaçını onun hatırasına yayınlıyoruz.

"Çok kıymetli, sevgili âşık sever dostlarımız. Ben de âcizane, yarım da olsa, çeyrek de olsa, ozanlardan sayılan Şeref Gün/aniyim.

Ne yapalım ki, feleğin gözü kör ola. Bir zamanlar turnalar gibi öter, bağırır çağırırdık ama ne yazık ki şimdi petsen söyleyemiyoruz.

Diyorum ki:" Ayağın günahı yohdur
Başım sen varsın ya seni
Ağzımın da tadı yoktur
Dişim sen varsın ya seni

Kellerimi örtmez ki kep
Bazısı anlamaz, merkep
Kirpik yok göze düştü çöp
Kaşım sen varsın ya seni

Kulaklar işitmez duyam
Ayaklar gitmez ki gidem
Dişim yok ki taam yiyem
Aşım sen varsın ya seni

Gelir geçer nice kervan
Yıkıldı bu dem-i devran
Evim barhım oldu viran
Eşim sen varsın ya seni

GÜRYANİ verdi aldanma
Buldum diye sakın kanma
Hayat olmazdı galmagal
Düşüm sen varsın ya seni

************************
Bura fani dünya derler efendim
Geldim ise geri döner giderim
Anamdan doğarken ben de neyidim
Bir civandım bir ihtiyar giderim

Şadlarım söylenir elin dilinde
Hikmet vardır esen seher yelinde
Gâh burada, gâh da gurbet elinde
Daldan dala konar giderim

GÜRYANİyim su bağlandı bendime
Düşündüm yıllarca kendi kendime
Acep kimler ağlar bu bedenime
Bir gün cansız ata biner giderim

***********************
Uzaktan baktığın zaman
Düz ovada sis görünür
Adım adım yaklaştıkça
Gonca güzel süs görünür

Güzel şeyden kimse bıkmaz
Sağlam kaptan ses çıkmaz
Boş şeyden ses görünür…

GÜRYANİ gel getme boşa
Felek de getirir tuşa
Pop müziği çıktı başa
Telimizde pas görünür…