DOLAR 32,9962
EURO 35,967
ALTIN 2552,85
BIST 11221,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Olur Köy Hizmetleri

28.11.2008
1.061
A+
A-

1 Dozer (Önünde bıçak taşıyan iş makinesi)
2 Kamyon
1 Kar aracı
2 Greyder (Ortada bıçak taşıyan iş makinesi)
1 Kompresör aracı ile hizmetlerine devam etmektedir.

Çalışma Sistemimiz:
Ekip başı sorunları liste ile Erzurum’a İl müdürlüğümüze bildirir. Şantiye Şefi ile İl Müdürü toplantı yapar karar verilip gerekli imkânlar sağlanır. Ekip gelir çalışmalar başlar.

Örneğin:
Geçen yıl Kuzeydeki köylerin kumlama Yaylabaşı köyünün yol onarımı işi yapıldı. Ilıkaynak, Sarıbaşak, Uzunharman, Ekinli, Yaylabaşı Grup yolunun stabilizesi yapıldı. Yukarı Karacasu Köy yolunun onarımı yapıldı. Mersin ve Bolu’dan ekipler gelip bizlere yardımcı oldular. Hükümetin yeni politikası şudur: Batıdaki ekiplerin doğudaki İllere karla mücadelede yardımcı olmaları sağlanmaktadır. En fazla 1 mevsimlik uygulamalardır bunlar. Bakımevinde kalıp bizlere yardımcı olurlar. Kepçe ve operatörü, kamyonlar ve şoförleri gelir. Lojmanımızda ağırlarız.Yol genişletmek için ekip başı ile bildirir. Şantiye şefi ve il müdürü yerinde tespit edip uygun görürlerse genişletme yeni yol güzergâhının etüdü çıkartılır. Dozer başlar çalışmaya, kayalık yâda taşlık kısımda dozer durur tabanca işi başlar. Tabanca ile delikler açılır. Tabanca işi bittikten sonra Erzurum’dan dinamit gelir. (jandarma nezaretinde gelir) Açılan deliklerin sayısına kadar yani ihtiyaca göre dinamitler yerleştirilir. Uzaktan kumanda ile patlatılır. 500 metre uzakta patlatılır. Dinamitler güvenlik gerekçesi ile ihtiyaca binaen gelir. Dozer temizlemeye başlar. Greyder bakımını yapar. Yol sabitleştirilmiş edilmiş olur. Asfaltlama işi varsa ekip Erzurum’dan gelir. Köprü yapımı ihale ile mütahitlere verilir. Bu sene içinde 2 köye su Kaban köyü kanalizasyon ve içme suyu şebekesi (fosseptik çukuru dâhil) Soğuk göze ishale hattı köyün şebeke yapımı ve su deposunun yapımı gerçekleştirildi. En son olarak da Çayırlı grubu yol genişletme ve onarım çalışması yapıldı. Yazın yayla yollarının stabilizasyonu yapılmaya devam edilecektir.