DOLAR 32,9972
EURO 35,9545
ALTIN 2551,397
BIST 11223,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Kurbanlık her 4 sığırdan 3'ü gebe

02.12.2008
645
A+
A-

Kurban Bayramı için satışa sunulacak her 4 sığırdan 3’ünün mevsim itibariyle gebe olma ihtimalinin çok yüksek olduğu bildirildi.

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Yörük, yaptığı açıklamada, her yıl satışa sunulan kurbanlıkların önemli bir kısmının dişi hayvanlar olduğunu söyledi.

GEBELEKİ DÖNEMİNE DİKKAT

Sığırlarda mevsim itibariyle gebelik döneminin başladığına dikkati çeken Yörük, şunları kaydetti: "Bu mevsimde sağlıklı dişi sığırlar gebe olur. Dolayısıyla kurbanlık olarak satışa sunulan her 4 sağlıklı düveden üçünün mevsim itibariyle gebe olma ihtimali çok yüksek. Bunu bile bile dişi hayvanları kurban etmek çok büyük bir yanlış."

ERKEK KURBANLIK ALIN

Kurban Bayramı’nın sığırlarda gebelik dönemine denk gelmesi nedeniyle kesilecek kurbanlık sığırların mutlaka erkek hayvan olması gerektiğini ifade eden Yörük, şöyle devam etti: "Türkiye’de, kurbanlık olarak satışa sunulan sığırların önemli bir kısmının dişi olduğu gerçeği değerlendirildiğinde bunun milyonlarca YTL’lik bir kayıp olduğunu görüyoruz. Bu ülke ekonomisi için, hayvancılık sektörü için, besici için büyük bir kayıp. Kurban bayramında satışa sunulacak hayvanların mutlaka erkek sığır olması gerekiyor."

DİŞİ SIĞIRDAN KAÇININ

Dişi sığırların kurban edilmesinin, hayvan ıslahı çalışmaları açısından da büyük bir sorun teşkil ettiğine işaret eden Yörük, şöyle konuştu: "Bölgemizde hala hayvan varlığının önemli bir kısmı et ve süt verimi çok düşük olan yerli ırktan oluşuyor. Bu nedenle devlet desteğiyle bölgede hayvan ıslahının iyileştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bunun için de önemli kaynaklar kullanıldı ve kullanılmaya da devam ediyor. Dişi hayvanların kurban edilmesi nedeniyle de ıslah aracımızı da büyük oranda kaybetmiş oluyoruz."

"DİŞİ HAYVAN SATIŞINA İLGİ DAHA FAZLA"

Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı da Kurbanlık olarak satışa sunulan sığırlardan dişi olanlarına daha fazla ilgi gösterildiğini, bu nedenle bölgede dişi hayvan besiciliğinin çok yaygın olduğunu bildirdi.

Türkiye’de hayvancılığın merkezinin Erzurum, Ardahan ve Kars bölgesi olduğunu belirten Ilıcalı, şöyle dedi:

"Bölgemizde halkın geçim kaynağı hayvancılık. Besici talebe göre satış yapıyor. Erkek hayvanların fiyatının yüksek olması, alıcıların dişi hayvana daha fazla ilgi göstermesine neden oluyor. Erkek hayvanını satamayan besici de mecburen dişi hayvanını kurban olarak satmak durumunda kalıyor. Bu şekilde hem ülke ekonomisi hem de de besici zarar ediyor. Eğer alıcılar, düve ya da inek yerine tosuna ilgi gösterse besici de dişi hayvanı kurban olarak beslemeyecek."

HAYVAN SAYISI DÜŞMEYE BAŞLADI

Ilıcalı, Türkiye’de en fazla büyükbaş hayvanın bulunduğu Erzurum’da, her yıl sığır varlığındaki azalmanın en önemli nedeninin dişi kurbanlık hayvan besiciliğinin yaygınlaşması olduğuna dikkati çekti.

Erzurum’da, yaklaşık 500 bin sığır bulunduğunu, her yıl doğumla birlikte en az yüzde 50 oranında sığır varlığında bir artış olması gerektiğine işaret eden Ilıcalı, "Hayvan sayısında artış bir yana her yıl azalma yaşanıyor. Bunun nedeni dişi kurbanlık besiciliğinin yaygınlaşmış olmasıdır. Bu, bölgemiz için ülkemiz için ekonomik açıdan büyük bir kayıp. Artık halkımız daha duyarlı olmalı. Alıcı, kurbanlık olarak erkek sığırları tercih etmeli. Fiyatının biraz daha yüksek olması nedeniyle satın almaya güç yetiremiyorsalar, ortak kesim yapsınlar. Dişi hayvanın kurban edilmesinin önüne ancak bu şekilde geçebiliriz" dedi.

Kaynak…