DOLAR 31,0391
EURO 33,6226
ALTIN 2032,384
BIST 9374,2
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

İşte Küçükler'in 5 yılı!..

22.03.2009
620
A+
A-

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yılda büyük projeleri hayatiyete geçirdiğini kaydeden Başkan Ahmet Küçükler, “Erzurum’a olan sevdamız, 30 yılda yapılanları 5 yılı sığdırdık” dedi.

       Büyükşehir Belediyesi çalışma döneminde özellikle altyapıya büyü önem verdiğini vurgulayan Başkan Küçükler,  6 bin yıllık şehir olan Erzurum’un su tahliye kanallarına kendi dönemlerinde el atıldığını söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin, ulaşımdan, otoparka, yeşil alan çalışmalarından katı atık, su ve su sorununa kadar birçok başarılı çalışma yaptıklarını kaydeden Küçükler,  5  yıla sığdırdıkları yatırımları dar bütçelerle ortaya koyduklarını ifade etti. Başkan Küçükler, “Biz bu kadar çalışmaya kıt bütçelerle hayat verdik. Önceki dönemlerde alınan belediye payının dörtte biri ile yaptığımız çalışmalar, Erzurum’un yıllarca ihmal edilen sorunlarına yönelikti” diye konuştu.

 

“İKİNCİ DÖNEMDE KARARLI ADIMLARA DEVAM ”

 Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler,  Erzurum’un önümüzdeki dönem sorunlarından daha da sıyrılmış olacağını söyledi. Başkan Küçükler, “ Halkımızın bize vereceği yetki doğrultusunda ikinci dönem, kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi, şöyle devam etti:

    

       “Yaşanabilir bir Erzurum adına verdiğimiz mücadelenin bir dönemini geride bırakmak üzereyiz.  Geride bıraktığımız 5  yıl Erzurum için  bir gelişim ve atılım yılı olmuştur.  5 yılda, yaptıklarımızı asla yeterli görmüyoruz. Bunun için önümüzdeki dönemde daha çok çalışacağız, daha büyük başarılana imza atacağız.”

 

 5 KÖPRÜLÜ KAVŞAK

 

Büyükşehir Belediyesi günde 13 aracın trafiğe çıktığı Erzurum’da trafiği rahatlatma uğruna büyük çalışmalar yaptı. Yol güzergâhlarında yapılan değişikliklerle birlikte, 5 Köprülü Kavşağı hizmete sokan Büyükşehir Belediyesi, Mecidiye Köprülü Kavşağı ile şehrin güneyini kuzey kesimine bağladı.  Büyükşehir, Aziziye, Mecidiye, İpekyolu ve Olimpiyat köprülü Kavşakları ile  trafiği önemli ölçüde rahatlatırken, Kardelen kart uygulaması ulaşımda teknolojik dönemini başlattı.

 

 Erzurum’un büyük sıkıntılarından biri olan ulaşımdaki sorunu çözmek için yapılan çalışmalardan birini de yeni yolların açılması oldu. Büyükşehir Belediyesi itfaiye teşkilatının hemen altındaki arazide kamulaştırma yaparak, Abdurrahman Gazi Türbesi’ni modern bir yola kavuşturdu. Büyükşehir Belediyesi yine Yıldızkent’i  Dadaşkent’e bağlayan yolu da devreye sokarak, bu bölgelere olan ulaşımda rahatlamayı sağladı.

 

 ECDATA BÜYÜK DEĞER

 Siyasi gelecek uğruna yıllarca karanlıkta bırakılan tarihi eserler, Büyükşehir’in yaptığı başarılı çalışmalarla gün yüzüne çıkarıldı.  Göreve başlar başlamaz, Kale etrafındaki mezbelelikleri yıkılmasını sağlayan Başkan Küçükler, yeni Çifte Minareli Medrese, Vani Efendi Cami, Taşhan ve Cimcime Sultan Türbesi’nin etrafını açtı. Başkan Küçükler, “Türk’ün mührü niteliğindeki tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak boynumuzun borcuydu. Allaha şükür bu dönemde önemli çalışmalara imza attık. Önümüzdeki dönemde Üç kümbetler ve kale etrafını açma çalışmalarımızın devamı var ” diye konuştu.

 

DOĞU’NUN EN BÜYÜK OTOPARKI

 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu’nun en büyük Rekreasyon alan çalışmasını tamamladı. Yıldızkent ile Yenişehir arasındaki 300 dönüm araziye kurulan  “Recep Tayyip Erdoğan Parkı”nda basket sahasından havuza, kafeteryadan özürlü çocuk oyun alanlarına kadar pek çok birim oluşturuldu.

     Büyükşehir Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan Yıldızkent-Yenişehir arası Rekreasyon alan çalışmasında fast- food kafeterya, havuz, 2 değişik projede meydan, ana tali yollar, büfeler, basket ve voleybol sahası, özürlü çocuk oyun alanı, Satranç anfi, Çocuk oyun alanları yer aldı.

 

GENÇLER UNUTULMADI

 

Büyükşehir Belediyesi “Recep Tayyip Erdoğan Parkı” alanı içerisinde bir de gençlik merkezi kurdu. Gençlerin sosyal etkinliklerde de kullanacağı Gençlik Merkezi, yine Doğu Anadolu’da ilk oldu.

 

Özellikle ana arterlerde her yıl yenilenen asfalt Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Modifiye asfalt çalışması ile son buldu. Ana arterlere dökülen modifiye asfalt, dördüncü kışına geride bırakmasına rağmen bozulmadı. Büyükşehir Belediyesi yine Büyükşehir belediyeler kanununda yapılan değişiklikle kendine bağlanan 63 köy yolunda da asfaltlama çalışması başlattı.

 

3 MODERN İŞ MERKEZİ

 

Erzurum’da ticari hayatı canlandırmak için yapılan çalışmalarda büyük başarı elde edildi. Yenişehir’de 22 bin dönüm arazi üzerine kurulacak Erzurum Alışveriş Merkezi, Doğu Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezi olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin eski halin yerine yaptırdığı Galeria alış veriş merkezi ile galericiler sitesi, bölgenin ticari potansiyelini artırdı. Tebrizkapı semtine yapılan ve Selçuklu Mimarisinin öne çıkarıldığı Tebriz Kapı Alış veriş merkezi ise bölgeye ayrı bir hava getirdi.

 

Erzurum’da yaklaşık üç yıldır Türk- Alman teknik İşbirliği Bürosu tarafından yürütülen katı Atık Genel projesine 16 milyon euro harcandı. Büyükşehir Belediyesi Sürgeriş Köyü yakınlarında toplam 2 trilyon lirayı bulan 550 dönüm arsayı istimlâk ederek, gerekli şartları yerine getirdi. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı Katı Atık Projesi ile çöp araçları ile konteynırları yenilendi.

Türkiye’nin en modern ve en kapsamlı katı atık projesi olarak gösterilen tesiste, çöp alanı 50 yıla hitap eder şekilde düzenlendi. 5 futbol sahası büyüklüğündeki çöp alanı sahasının altı su geçirmez madde ile kaplandı. Bu sayede çöp suyunun yer altına inmesi önlenirken, çöp suyu ise tahliye boruları ile yine yalıtımı yapılan havuzlara taşındı.

Yer altı sular artık tertemiz

Büyükşehir Belediyesi’nin büyük önem verdiği projedeki, su arıtma sistemi sayesinde yer altı su kaynaklarının kirlenmesi de önlendi. Başkan Küçükler, “ Vahşi depolama alanına dökülen çöpteki su, yeraltına inerek, su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açıyordu. Erzurum’a kazandırdığımız tesis ile yer altı su kaynaklarımızın kirlenmesini de önlemiş olduk” diye konuştu.

ÖDÜLLÜ BAŞKAN

 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, enerjide tasarruf konusunda yaptığı proje, AK Partili belediyeler arasında ‘en başarılı proje’ seçilmişti. Enerji tasarrufu konusunda Türkiye’de bir ilke imza atan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler’e başarısından dolayı ödülünü Başbakan Recep Tayip Erdoğan vermişti.

Hizmet sürelerinin ikinci yılında anlamlı bir ödül ile onure olduklarını belirten Başkan Av. Ahmet Küçükler,  “Titizlikle yürütülen bu çalışma sayesinde konutlarda yüzde 50’lik enerji tasarrufu sağladık. Özellikle bölge için önem arz eden bu proje sayesinde insanlarımız yakıta artık avuç dolusu para ödemeyecek” diye konuştu. Başkan Küçükler, yeni başarılı projelerin önümüzdeki yıllarda da süreceğini sözlerine ekledi. (ERZURUM SEÇİMLERİ.COM