DOLAR 32,9797
EURO 35,9355
ALTIN 2546,665
BIST 11226,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum °C

Bakan Çelik'i yine TUŞ ETTİ !

01.03.2009
712
A+
A-

ERZURUM Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden son 6 yılda 11 kez alınan ve idari yargı kararı ile 11 kez Erzurum’a dönerek bir rekora imza atan Fevzi Budak, haksızlık yaptıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile 3 üst düzey yönetici hakkında açtığı ikinci manevi tazminat davasını kazandı.
Vatan gazetesinin haberine göre; Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden son 6 yılda 11 kez alınan ve idari yargı kararı ile 11 kez Erzurum’a dönerek bir rekora imza atan Fevzi Budak, haksızlık yaptıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile 3 üst düzey yönetici hakkında açtığı ikinci manevi tazminat davasını kazandı. Çelik, Müsteşar Necati Birinci ile iki üst düzey yönetici, 5 bin liralık tazminatı, 3 yıllık yasal faizi ile birlikte ortaklaşa ödeyecek. Fevzi Budak aynı nedenle Bakan Çelik ve bürokratları daha önce de 5 bin lira tazminata mahkum ettirmişti.

Yaklaşık 26 yıldan bu yana Erzurum’da Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan 39 yıllık öğretmen Fevzi Budak, 2 Mayıs 2003’ten itibaren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile yıldızı barışmayınca, koltuğundan 11 kez alındı. Şırnak, Muş, Ankara, Kütahya, Çanakkale ve İstanbul’da çeşitli görevlere atanan Fevzi Budak, Erzurum 1’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile 11 kez görevinin başına tekrar döndü.

Son olarak geçen ay Ankara’dan Erzurum’a gelerek görevine başlayan Budak, yargı kararlarını uygulamayan ve atamalarda imzası bulunanlar hakkında Ankara 25’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açtı. Avukat Ali Altay, 29 Temmuz 2008’de açılan davada Budak’ın haksızlığa uğradığını, atamalar nedeniyle üzüntü yaşadığını belirterek 20 bin lira tazminat talebinde bulundu. Ankara 25’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, 10 Şubat 2009’da verdiği kararda, ‘yürütmeyi durdurma’ya uymayan, tayin tasarrufunda bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile atamada imzaları bulunan Müsteşar Necati Birinci ile birlikte yöneticiler Remzi Kaya ve Bekir Erdoğan’ın 5 bin liralık tazminatı, 3 yıllık yasal faiziyle ortaklaşa ödemelerine hükmetti.

ÇELİK, GEÇEN YIL DA MAHKUM OLMUŞTU

Bu davadan ayrı, bir yıl içinde 7 ayrı işlem ve 7 kez görev yeri ve unvan değiştirdikleri için Ankara 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde de 30 bin liralık açtıkları tazminat davasını kazandıklarını belirten Fevzi Budak’ın avukatı Ali Altay, şunları söyledi:

"Bakan Çelik ile Müsteşarı Birinci hakkında açtığımız bu dava ise 27 Kasım 2008 günü karara bağlandı. 13’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, yasal faizleriyle birlikte 5 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı. İdari yargı kararlarını uygulamamak, ülkemizde neredeyse bir veba salgınına dönüşmüş durumdadır. Ancak biz dürüst tutkuları olan yalın memurların bulunduğu bir ülkede öylesi bir salgının yerleşeceğine inanmıyoruz."

Kaynak : gazeteguncel.com