Prof. Dr. Oktay ARSLAN (Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı)


Branşı: Kimya

Doğum Yeri ve Tarihi: Erzurum - Olur - Süngübayır (1969)

Mezun Olduğu Okul: Atatürk Üniversitesi(Lisans)

E-posta Adresi:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

1969 yılında Erzurum’un Olur İlçesi’nde doğdu. İlk ve Orta Öğrenimini Olur’da tamamladı. 1989 yılında Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 1994 yılında Atatürk Üniversitesi’nde ‘’Glaucoma Hastalığı Tedavisinde Kullanılmaya Aday Yeni Karbonik Anhidraz İnhibitörlerinin Sentezi ve İnhibisyon Etkilerinin Araştırılması’’ adlı tezi ile doktorasını tamamlamıştır.

1994-97 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalıştıktan sonra, 1997-1999 yıllarında Doçent unvanı ile Sakarya Üniversitesi’nde görev yaptıktan sonra Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde 2003 yılından itibaren Profesör olarak hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Oktay ARSLAN, Biyokimya Anabilim Dalı Başkanlığı, Fakülte ve Senato Üyelikleri ve 2003 yılında Kimya Bölüm Başkanlığı yaptı. 1999-2003 yılları arasında Temel Bilimler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü, 2003-2009 yılları arasında Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. Protein saflaştırmak için yeni yöntemlerin geliştirilmesi, protein karakterizasyonu, klinik öneme sahip enzimlerin inhibisyonu, enzim immobilizasyonu, biyotransformasyon ve gıdalardaki enzimatik kararmanın önlenmesi gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır. SCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış 65’in üzerinde makaleleri ve ulusal ve uluslar arası bir çok bildirileri olan Prof.Dr. Oktay Arslan, evli ve iki çocuk babasıdır.